36 Alumni Credited on Winning Titles at The Game Awards 2016

Full Sail was well-represented at the Game Awards 2016 with 74 grads and 1 student working on nominated projects that spanned across 17 different categories, including Game of the Year, Best Narrative, and Best eSports Game. The final results featured 36 graduates and 1 student winning awards across 9 categories.

Congratulations to everyone who worked on these projects! You can check out all of the nominees, winners, and associated grads below. If you missed the live show you can experience it here on YouTube.

Game of the Year

DOOM

  • Luis Perez: Environment Artist, Game Art 2015
  • Emanuel Palalic: Character Artist, Game Art 2015
  • Benjamin Miles: Associate Build Analyst, Game Development 2014
  • Joshua Bramer: Tools Programmer, Game Development 2014
  • Mark Diaz: Gameplay Programmer, Game Development 2014
  • Chris Hays: Development Services & Programmer, Game Development 2010
  • Kerry Allen: Senior UI Programmer, Game Development 2006
  • Jeffrey Farrand: Senior Software Engineer, Game Development 2004

OVERWATCH – WINNER

  • Dylan Jones: Senior Technical Artist, Computer Animation 2006
  • David Clyde: Content Pipeline Engineer, Game Development 2003
  • Frank Mummert III: Digital Asset Administrator, Computer Animation 2006
  • Marc Abril Bueno: QA Analyst, Game Design bachelor’s student
  • Lyndsey Koehler: Producer, Recording Arts 2005 & Entertainment Business bachelor’s 2006

TITANFALL 2

  • Mohammed Alavi: Senior Analyst, Game Development 2003
  • Victor Durling: Dialogue Editor, Recording Arts 2003

UNCHARTED 4: A THIEF’S END

  • Heather Cerlan: Texture Artist, Computer Animation 2006
  • Jared Sobotta: Environment Texture & Shader Artist, Game Art 2012
  • Nate Horne: Senior Technical Artist, Computer Animation 2007
  • Tyler Thornock: Technical Animator/Rigger, Computer Animation 2006
  • Keith Guerrette: Lead VFX Artist, Computer Animation 2004 & Entertainment Business bachelor’s 2005
  • Corey Johnson: Character Artist, Computer Animation 2006
  • Nicholas Lance: Game Designer, Game Design master’s 2009
  • Andrew Ford: Animator, Computer Animation 2015
  • Jonathan Mayer: Senior Music Manager, Recording Arts 2000
  • Heather Plunkard: Dialogue Coordinator, Recording Arts 2012
  • Douglas Hagstorm: Senior Project Manager, Digital Media 1997
  • Israel Woolfolk: Lead Cinematic Animator, Computer Animation 2008
  • Vanessa Gonzalez: Cinematic Animator, Computer Animation 2014
  • Josiah Jackson: Technical Artist, Came Art 2013
  • Matt Slanchik: QA Lead, Computer Animation 2007
  • Victor Durling: Voiceover Editor, Recording Arts 2003
  • Aaron Traciak: Cinematic Animator, Computer Animation 2015

Best Game Direction

BLIZZARD ENTERTAINMENT (FOR OVERWATCH) – WINNER

DICE (FOR BATTLEFIELD I)

  • Toby Vockrodt: Software Engineer, Game Development 2009

ID SOFTWARE (FOR DOOM)

NAUGHTY DOG (FOR UNCHARTED 4)

RESPAWN ENTERTAINMENT (FOR TITANFALL 2)

Best Narrative

FIREWATCH

INSIDE

MAFIA III

  • James Edwards: Associate Producer, Game Design master’s 2009

OXENFREE

UNCHARTED 4: A THIEF’S END – WINNER

Best Art Direction

ABZU

FIREWATCH

INSIDE – WINNER

OVERWATCH

UNCHARTED 4: A THIEF’S END

Best Music/Sound Design

BATTLEFIELD 1

DOOM – WINNER

INSIDE

REZ INFINITE

THUMPER

Best Performance

ALEX HERNANDEZ AS LINCOLN CLAY, MAFIA III

CISSY JONES AS DELILAH, FIREWATCH

EMILY ROSE AS ELENGA, UNCHARTED 4: A THIEF’S END

NOLAN NORTH AS NATHAN DRAKE, UNCHARTED 4: A THIEF’S END – WINNER

RICH SOMMER AS HENRY, FIREWATCH

TROY BAKER AS SAM DRAKE, UNCHARTED 4: A THIEF’S END

Games for Impact

1979 REVOLUTION: BLACK FRIDAY

BLOCK’HOOD

ORWELL

SEA HERO QUEST

THAT DRAGON, CANCER – WINNER

Best Independent Game

FIREWATCH

HYPER LIGHT DRIFTER

INSIDE – WINNER

STARDEW VALLEY

THE WITNESS

Best Mobile/Handheld

CLASH ROYALE

FIRE EMBLEM FATES

MONSTER HUNTER GENERATIONS

POKEMON GO – WINNER

SEVERED

Best VR Game

BATMAN: ARKHAM VR

EVE: VALKYRIE

  • Steven Marshall: Project Management Lead, Digital Arts & Design 2006

JOB SIMULATOR

REZ INFINITE – WINNER

THUMPER

Best Action Game

BATTLEFIELD 1

DOOM – WINNER

GEARS OF WAR 4

  • Dillon Deveney: Technical Analyst, Creative Writing 2014 & Game Design master’s 2015
  • Kyle Gaulin: Cinematics Director & Lead Animator, Computer Animation 2005
  • Albert Jen: Software Development Engineer 2, Game Development 2011
  • John Ehresmann: Test Associate, Game Art 2014
  • Stephen Cooney: Cinematics Effects Lead, Game Development 2007
  • Shiva Deonarine: Outsource Producer, Game Design master’s 2010
  • Matt Hughson: Senior Software Development Engineer, Game Development 2003

OVERWATCH

TITANFALL 2

Best Action/Adventure Game

DISHONORED 2 – WINNER

HITMAN

HYPER LIGHT DRIFTER

RATCHET & CLANK

  • Nathaniel Bell: Lead Environment Artist, Computer Animation 2004
  • Paul Robbins: Senior Animator, Computer Animation 2007
  • David Yingling: Audio Designer, Recording Arts 2006

UNCHARTED 4: A THIEF’S END

Best Role Playing Game

DARK SOULS 3

DUES EX: MANKIND DIVIDED

THIE WITCHER 3: WILD HUNT – BLOOD AND WINE – WINNER

WORLD OF WARCRAFT: LEGION

  • Jennifer Conn: Sound Production Assistant, Film 2010
  • Marc Abril Bueno: QA Analyst, Game Design bachelor’s student

XENOBLADE CHRONICLES X

Best Fighting Game

KILLER INSTINCT

  • Chinmay Purohit: QA Analyst, Game Design master’s 2014
  • Zhongyan Yang: Producer, Game Design master’s 2014

THE KING OF FIGHTERS 14

POKKEN TOURNAMENT

STREET FIGHTER 5 – WINNER

Best Strategy Game

SID MEIER’S CIVILIZATION 6 – WINNER

  • Meghan Lee: Associate Producer, Game Design master’s 2012
  • Samuel Batista: UI Programmer, Game Development 2009

FIRE EMBLEM FATES

THE BANNER SAGA 2

TOTAL WAR: WARHAMMER

XCOM 2

  • Benjamin Leary: Weapon Artist, Computer Animation 2007
  • Samuel Batista: UI Programmer, Game Development 2009

Best Family Game

DRAGON QUEST BUILDERS

LEGO STAR WARS: THE FORCE AWAKENS

POKEMON GO – WINNER

RATCHET & CLANK

SKYLANDERS IMAGINATORS

  • Tim Swett: Associate Software Engineer, Game Development 2014
  • Rebecca Wilkinson: Character Modeler, Computer Animation 2009
  • Jaron Gittleman: Animator, Computer Animation 2010
  • Bill Cunkle IV: QA Tester, Digital Arts & Design 2009
  • Albert Villena: Production Services, Recording Arts 2007

Best Sports/Racing Game

FIFA 17

  • Jesse Brummer: User Acceptance Tester, Game Design master’s 2015

FORZA HORIZON 3 – WINNER

MLB THE SHOW 16

NBA 2K17

  • Brandon Eddington: Associate Director, Computer Animation 2012

PRO EVOLUTION SOCCER 2017

Best Multiplayer Game

BATTLEFIELD 1

GEARS OF WAR 4

OVERCOOKED

TITANFALL 2

TOM CLANCY’S RAINBOW SIX SIEGE

OVERWATCH – WINNER

Most Anticipated Game

GOD OF WAR

  • Mike Niederquell: Sound Design Lead, Recording Arts 2005

HORIZON ZERO DAWN

  • Brian Miller: Senior Environment Artist & Shader/Texture Specialist, Computer Animation 2004

MASS EFFECT: ANDROMEDA

Christian Clark: Environment Artist, Computer Animation 2009

  • Andrew Rubino: Senior Gameplay Designer, Game Development 2006
  • Jonathan Mayer: Score Producer, Recording Arts 2000

RED DEAD REDEMPTION 2

THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD – WINNER

Best eSports Game

COUNTER STRIKE: GLOBAL OFFENSIVE

DOTA 2

LEAGUE OF LEGENDS

  • Peet Cooper: Lead Artist, Computer Animation 2004
  • Rob Garrett: Lead Designer, Game Development 2002
  • Travis George: Product Lead, Game Development 2002
  • OVERWATCH – WINNER

STREET FIGHTER 5

Comments

Comments