Full List of Alumni on 55th GRAMMY Nominees

grammys2013

Following our initial coverage of Full Sail alumni involved with this year’s GRAMMY nominees, we’re happy to announce an expanded list of grad contributions to the albums and singles in contention at the 55th GRAMMY Awards. In total, 61 graduates were credited on 47 artist releases in 36 different categories.

Among this group, two will be in contention to receive their own statues on Grammy night. Calvin Bailiff (Recording Arts, 2004) and Andrew Coleman (Recording Arts, 1995) have both been nominated for their work as engineers on Frank Ocean’s hit album Channel Orange in the category of Album of the Year.

Alumni were credited on a number of other notable projects – including collaborations with artists like Beyonce, Jack White, Florence & the Machine, and Taylor Swift – and we’ll be following the results of the awards on campus this Sunday at the 2013 GRAMMY Celebration. This event is open to students from all degree programs, and will be held at 8:00 p.m. in Full Sail Live 1.

The list of alumni credited on this year’s GRAMMY nominees are as follows.

Record of the Year

“Thinkin Bout You” – Frank Ocean
Matthew “Matty” Green (Recording Arts, 1991), Mixing Assistant

“We Are Never Getting Back Together” – Taylor Swift
Tim Roberts (Recording Arts, 1991), Assistant

Album of the Year

Channel Orange – Frank Ocean
Calvin Bailiff (Recording Arts, 2004), Engineer
Matthew “Matty” Green (Recording Arts, 1991), Mixing Assistant
Andrew Coleman (Recording Arts, 1995), Engineer
Ryan Kennedy (Recording Arts, 2002), Assistant Engineer

Blunderbuss – Jack White
Mindy Watts (Recording Arts, 2003), Assistant

Best New Artist

Frank Ocean
Calvin Bailiff (Recording Arts, 2004), Engineer
Matthew “Matty” Green (Recording Arts, 1991), Mixing Assistant
Andrew Coleman (Recording Arts, 1995), Engineer
Ryan Kennedy (Recording Arts, 2002), Assistant Engineer

Best Pop Duo/Group Performance

“Shake It Out” – Florence & the Machine
Matthew “Matty” Green (Recording Arts, 1991), Mixing Assistant

Best Pop Instrumental Album

Impressions – Chris Botti
Andrew “Drew” Bollman (Recording Arts, 1998), Assistant

Best Pop Vocal Album

Stronger (What Doesn’t Kill You) – Kelly Clarkson
Orlando Vitto (Recording Arts, 2001), Engineer

Ceremonials – Florence & the Machine
Matthew “Matty” Green (Recording Arts, 1991), Mixing Assistant

The Truth About Love – Pink
Justin Hergett (Recording Arts, 2008), Mixing Assistant

Best Dance Recording

“Let’s Go” – Calvin Harris featuring Ne-Yo
Phil Tan (Recording Arts, 1990), Mixing

Best Traditional Pop Vocal Album

Christmas – Michael Buble
Brian Warwick (Entertainment Business Masters, 2012), Engineer

Kisses On The Bottom – Paul McCartney
Brian Montgomery (Recording Arts, 1996), Engineer/Pro Tools

Best Rock Song

“Freedom at 21″ – Jack White
Mindy Watts (Recording Arts, 2003), Assistant

Best Rock Album

Blunderbuss – Jack White
Mindy Watts (Recording Arts, 2003), Assistant

Wrecking Ball – Bruce Springsteen
Matthew “Matty” Green (Recording Arts, 1991)
Derik Lee (Recording Arts, 2005), Assistant

Best R&B Performance

Climax – Usher
Kory Aaron (Recording Arts, 2005), Assistant

Best Traditional R&B Performance

“Love on Top” – Beyonce
Jordan “DJ Swivel” Young (Recording Arts, 2005), Engineer/Mixing/Vocal Engineer

“Wrong Side of a Love Song” – Melanie Fiona
James Wisner (Recording Arts, 2003), Mixing

Best Urban Contemporary Album

Channel Orange – Frank Ocean
Calvin Bailiff (Recording Arts, 2004), Engineer
Matthew “Matty” Green (Recording Arts, 1991), Mixing Assistant
Andrew Coleman (Recording Arts, 1995), Engineer
Ryan Kennedy (Recording Arts, 2002), Assistant Engineer

Fortune – Chris Brown
Marcella “Ms. Lago” Araica (Recording Arts, 2002), Composer
Dan Cohen (Recording Arts, 2008; Music Business, 2009; Entertainment Business Masters, 2010), Engineer
Alexander “Alex” Dilliplane (Recording Arts, 2009), Assistant
Iain Findlay (Recording Arts, 2009), Assistant
Trehy Harris (Recording Arts, 2008), Assistant
Bradford Smith (Recording Arts, 2009), Assistant
Jeff “Supa Jeff” Villanueva (Recording Arts, 1998), Pro Tools
Jermaine “Mayne Zayne” Jackson (Recording Arts, 2003), Producer

Kaleidoscope Dream – Miguel
Kristin Walstrom (Recording Arts, 2010), Assistant

Best R&B Album

Back to Love – Anthony Hamilton
Kory Aaron (Recording Arts; Entertainment Business, 2006), Vocal Engineer
Robert “Bob” Engel (Recording Arts, 2003)

Write Me Back – R. Kelly
Cody Cichowski (Recording Arts, 2002), Assistant
Ian Mereness (Recording Arts, 1997), Engineer/Programming

Beautiful Surprise – Tamia
Jermaine “Mayne Zayne” Jackson (Recording Arts, 2003), Producer
Jeff “Supa Jeff” Villanueva (Recording Arts, 1998), Engineer

Best Rap Performance

“I Do” – Young Jeezy (featuring Jay-Z and Andre 3000)
Leslie Brathwaite (Recording Arts, 1992), Mixing
Brandon Parks (Recording Arts, 2006), Assistant

Best Rap/Sung Collaboration

“Talk That Talk” – Rihanna (featuring Jay-Z)
Phil Tan (Recording Arts, 1990), Mixing
Jordan “DJ Swivel” Young (Recording Arts, 2005), Vocal Engineer

Best Rap Album

Life is Good – Nas
Sam Lewis (Recording Arts, 2002), Assistant Engineer

Take Care – Drake
John Holmes (Recording Arts, 2000), Engineer
Mark-Anthony Samuels (Recording Arts, 2002), Composer

God Forgives, I Don’t – Rick Ross
Leslie Brathwaite (Recording Arts, 1992), Mixing
Nathan Burgess (Recording Arts, 2010), Assistant Engineer
Alex Dilliplane (Recording Arts, 2009), Assistant Engineer/Mixing Assistant
Matthew “Matt” Huber (Recording Arts, 2008), Assistant
Robert Marks (Recording Arts, 2003), Mixing
Fabian Marasciullo (Recording Arts, 1998), Mixing
John Rivers (Recording Arts, 2004), Engineer
Matthew Desrameaux (Recording Arts, 2006; Music Business, 2009)

Based on a T.R.U. Story – 2 Chainz
JD Butler (Recording Arts, 2009), Engineer
Alex Dilliplane (Recording Arts, 2009), Mixing Assistant
Trehy Harris (Recording Arts, 2008), Mixing Assistant
Fabian Marasciullo (Recording Arts, 1998), Mixing
Andre Lipscomb (Recording Arts, 2009), Engineer

Food & Liquor II: The Great American Rap Album, Pt. 1 – Lupe Fiasco
Jason Speck (Recording Arts, 2009), Engineer
Jermaine “Mayne Zayne” Speck (Recording Arts, 2003), Producer

Best Country Duo/Group Performance

“On the Outskirts of Town” – The Time Jumpers
Andrew “Drew” Bollman (Recording Arts, 1998), Engineer

Best Country Album

Hunter Hayes – Hunter Hayes
Andrew “Drew” Bollman (Recording Arts, 1998), Engineer
Seth Morton (Recording Arts, 2005), Assistant
Chris Rowe (Recording Arts, 1992), Digital Editing

The Time Jumpers – The Time Jumpers
Andrew “Drew” Bollman (Recording Arts, 1998), Engineer

Living for a Song: A Tribute to Hank Cochran – Jamey Johnson
Andrew “Drew” Bollman (Recording Arts, 1998), Engineer
Seth Morton (Recording Arts, 2005), Assistant

Best Jazz Vocal Album

Radio Music Society – Esperanza Spalding
Derik Lee (Recording Arts, 2005), Mixing Assistant
Brian Montgomery (Recording Arts, 1996), Engineer

Best Large Jazz Ensemble Album

Dear Diz (Every Day I Think of You) – Arturo Sandoval
Dustin Higgins (Recording Arts, 2005), Engineer/Guitar

Best Contemporary Christian Music Song

“When Mercy Found Me (Come to the River)” – Rhett Walker Band
Brad Blackwood (Recording Arts, 1996), Mastering

Best Gospel Album

Gravity – Lecrae
Carlton Lynn (Recording Arts, 1994), Engineer/Mixing/Post Production

Jesus at the Center Live – Israel & New Breed
Jarod Snowden (Recording Arts, 2009; Music Business, 2010), Assistant

Identity – James Fortune & FIYA
Adam Smith (Recording Arts, 2002), Assistant Engineer
Rommel Nino Villanueva (Recording Arts, 2003), Vocal Engineer

Best Contemporary Christian Music Album

Eye On It – Toby Mac
Jerricho Scroggins (Recording Arts, 2011), Engineer/Vocals (background)

Best Latin Pop Album

tr3s Presents: Juanes MTV Unplugged – Juanes
Ronald Sharpless (Recording Arts, 2004), Audio Technician

Best Tropical Latin Album

Formula Vol. 1 – Romeo Santos
Robert Marks (Recording Arts, 2003), Mixing

Best Folk Album

This One’s For Him: A Tribute to Guy Clark – Various Artists
Andrew “Drew” Bollman (Recording Arts, 1998), Engineer

Best Reggae Album

Rebirth – Jimmy Cliff
Bill Mims (Recording Arts, 2001), Engineer
Jason Mott (Recording Arts, 2001), Assistant Engineer

Best World Music Album

Folila – Amadou & Mariam
Josh Grant (Recording Arts, 2005), Engineer/Mixing

Best Musical Theater Album

Newsies – Jeremy Jordan & Kara Lindsay
Derik Lee (Recording Arts, 2005), Assistant Engineer/Pro Tools

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Rock of Ages – Various Artists
Deyder Cintron (Recording Arts, 2007), Digital Editing/Engineering/Vocals (background)

Best Score Soundtrack for Visual Media

The Dark Knight Rises – Hans Zimmer
Lori Castro (Recording Arts, 2006), Assistant Engineer
Charles “Chuck” Choi (Recording Arts, 1993), Technical Consultant

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)

“City of Roses” – Esperanza Spalding
Derik Lee (Recording Arts, 2005), Mixing Engineer

Best Engineered Album, Non-Classical

The Absence – Melody Gardot
Sebastian Zuleta (Recording Arts, 2008), Engineer

Love is a Four Letter Word – Jason Mraz
Justin Hergett (Recording Arts, 2008; Music Business, 2009), Assistant Engineer

Producer of the Year, Non-Classical

Diplo – Usher – “Climax”
Kory Aaron (Recording Arts, 2005), Assistant

Salaam Remi – Nas – Life is Good
Sam Lewis (Recording Arts, 2002), Assistant Engineer

Best Surround Sound Album

Rupa-Khandha – Los Angeles Percussion Quartet
Robert Gatley (Recording Arts, 2003), Assistant Engineer

Comments

  • http://www.facebook.com/stres79 Stres Les

    Nice, and congrats to everyone for years of commitment and hard work.

  • http://twitter.com/RealEmpress27 Kimeasha Drysdale

    CONGRATS TO ALL THE FULL SAIL GRADUATES THAT IS NOMINATED IN THIS YEAR GRAMMY AWARDS…AM SO PROUD TO BE A PART OF THIS ALUMNI…WOW!!! THE LIST IS LONG!!!

  • http://www.facebook.com/noneilla Diamond Davis

    Congrats to Full Sail being on it!